Bugun...Adana'da TİP'den, Can Atalay açıklaması

TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay tahliye edilmemesine tepki gösteren TİP'liler, "Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay'a özgürlük istiyoruz!" dedi.

facebook-paylas
Güncelleme: 06-06-2023 19:08:09 Tarih: 06-06-2023 18:04

Adana'da TİP'den, Can Atalay açıklaması

TİP'ten  Hatay milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay tahliye edilmemesine tepki gösteren TİP'liler, "Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay'a özgürlük istiyoruz!" dedi.


Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay tahliye edilmemesine için 36 il ve 85 noktada ortak basın açıklaması yapıldı. Açıklama yapılan illerden biri de Adana. Atalay'ın posterlerini taşıyan TİP Adana İl Örgütü, Atatürk Parkı'nda yaptıkları basın açıklamasıyla Atalay'ın tahliyesini istedi. Açıklamada basın metnini okuyan Onurcan Gürbüz, Atalay'ın tahliye edilmesi için Yargıtay'a yapılan başvuruya yanıt verilmediğinin altını çizdi.
 

'CAN ATALAY'A ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ'


Gürbüz, "Seçilmesinin üstünden 3 hafta geçmesine rağmen Can Atalay neden hala serbest bırakılmadı? Can Atalay neden Meclis'te yemin edip görevine başlayamadı? Can Atalay ne zaman Hatay'a ulaşıp enkaza çevrilmiş olan şehrin imarı için yurttaşla beraber çalışmalarına başlayabilecek? Can Atalay'ın, Hatay'ı ve tüm ülkeyi enkaz altında bırakanların suçlarını yüzlerine vurmasından mı korkuyorsunuz? Milli iradenin yerine gelmesini engellemenin, yani milletin seçtiği vekil sanki seçilmemiş gibi davranmanın, bir suç olduğunu bilmiyor musunuz?" şeklindeki soruları Yargıtay savcılarına yönelten...,  "Bu sorularımızla, Anayasal kurumları Anayasa'ya uymaya bir kez daha davet ediyoruz. Artık bu hukuksuzluğa bir son verin! Yetkinizi aldığınız yasaları uygulayın! Can Atalay'ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini bekliyoruz. Saray'dan talimat beklediğiniz her gün, Anayasa'yı çiğnemeye devam ettiğiniz bir gün olarak kaydediliyor halkın defterine. Bunu unutmayın çünkü biz sizin kanun dışı, keyfi uygulamalarınızı asla unutmayacağız. Haksız, hukuksuz bir şekilde tutuklanarak özgürlüğü elinden alınan tüm arkadaşlarımız için mücadeleye devam edecek, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz. Halkın iradesine saygı istiyoruz! Hukuka, adalete saygı istiyoruz! Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay'a özgürlük istiyoruz!" diye talepte bulundu.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI