Bugun...Adana Kadın Platformu Saniye Arslan'ın öldürülmesini protesto etti

Adana Kadın Platformu, Yüreğir Devlet Hastanesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile sağlık emekçisi Saniye Aslan’ın boşandığı eşi İhsan Uğurlu tarafından öldürülmesini protesto etti.

facebook-paylas
Güncelleme: 11-06-2024 15:10:51 Tarih: 11-06-2024 15:01

Adana Kadın Platformu Saniye Arslan'ın öldürülmesini protesto etti

Adana Kadın Platformu, Yüreğir Devlet Hastanesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile sağlık emekçisi Saniye Aslan’ın boşandığı eşi İhsan Uğurlu tarafından öldürülmesini protesto etti. 

Açıklamada platform adına basın metnini okuyan SES Adana Şubesi Kadın Sekreteri Selma Çınķır, “Hepimizin de bildiği gibi Saniye’yi hayattan koparan sadece ayrılmak istediği erkek değil, iktidarın kadın düşmanı politikalarıdır. Bilinmelidir ki her kadın cinayeti kadınların yaşam hakkına yapılmış bir saldırıdır. Türkiye’nin  kadınların şiddete karşı koruma kalkanı olan İstanbul Sözleşmesinden bir kişinin kararı ile çekilmesi hukuka aykırıdır. Sözleşmeye geri dönülmeli, 6284 sayılı yasa etkin bir şekilde uygulanmalıdır. Türkiye İstanbul Sözleşmesinde yer alan; kadınları her türlü şiddete karşı korumak, kadına karşı şiddeti önlemek ve cinsiyet eşitliğini yaygınlaştırmakla yükümlüdür. Sözleşme hükümlerini uygulamayan kamu görevlilerinin kanuna aykırı hareket etmekte sorumluluğu bulunduğunu bir kez daha hatırlatırız” dedi.

“Bizler yasta değil isyandayız!” diyen Çınkır,  “Saniye 40 yaşında bir sağlık emekçisiydi. Tıpkı bizler, sizler gibi birilerinin ablası, kardeşi, evladıydı ve geleceğe dair hayalleri olan biriydi. Bizler, Saniye’nin nezdinde bir kadının daha hayattan koparılmasına göz yummayacak, bu duruma alışmayacak, bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Tüm kadınları, kadın hayatını ve haklarını hedef alan söylem, politika ve uygulamalara karşı şiddetsiz, güvenceli bir yaşam için örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz ve bir kez daha buradan sesleniyoruz. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ni garanti altına alan yasalara; Anayasaya, Medeni Kanuna, 6284 sayılı kanuna, İstanbul Sözleşmesine ve diğer temel haklarla ilgili sözleşmelere dokunma, uygula!” ifadelerini kullandı.

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI