Bugun...Zeydan Karalar. Mal varlığımı ve belediye borçlarını arife günü açıklayacağım

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayının ilk oturumunu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında gerçekleşti.

facebook-paylas
Tarih: 10-06-2024 17:10

Zeydan Karalar. Mal varlığımı ve belediye borçlarını arife günü açıklayacağım

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayının ilk oturumunu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında gerçekleşti. Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı. Sakin başlayan meclis oturumu daha sonra yerini gerginliğe bıraktı.  Karalar ile AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Avcı arasında zaman zaman polemikler gerçekleşti.

İlkhaber Gazetesi'nden Bayram BULUT'un haberine göre;  

İki madde çok açık hukuka aykırı

AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Avcı, burada yaptığı konuşmada, tren hattı ve otogar projelerine değindi.  Avcı, “ Geçtiğimiz meclis toplantılarında tekrar komisyonlara sevk edilen, tren hattı ve otogar projesine ilişkin komisyonda hiçbir değişiklik yapılmadan tekrar meclise havale edilmiştir. Bu iki madde çok açık hukuka aykırı düzenlemeler içermektedir. Şuna emin olun ki yargısal süreçte iptal olması kaçınılmazdır” dedi. 

22 milyarlık devasa bütçeyi tüketilmiş

Kent Meydanı’nda yapılan taşınmazların satışının yapılmak istenmesine dikkat çeken Avcı, “Komisyonlarda bütçe kesim hesabı görüşülmüş, borcunu sormuş ama açıklayıcı bir cevap alamamıştık. Şimdi gündem maddelerine baktığımızda 106 taşınmazın satışının istendiğini görmekteyiz. Belediye kendisine verilen 22 milyarlık devasa bütçeyi tüketmiş ve elindeki mal varlığını hazat mezat satışa çıkarttığı anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Tahammül etmek zor

Konuşmanın arasına giren Zeydan Karalar, “Tahammül etmek zor. Yemin ediyorum tahammül etmek zor. Bu kadar palavra bu kadar atmasyon olmaz. Enteresan bir şey. Doğru söylemiyorsunuz. Buradaki konuşmaları kısıtları net söylüyorum” şeklinde konuştu.

Sözlerine devam eden Avcı, “Sayın CHP Genel Başkanı seçimden sonra CHP’li belediyelerin mal varlıklarını ve borçlarını açıklamadan belediyelere gitmeyeceklerini ifade etti” dedi.

Arife günü açıklayacağız

Karalar bunun üzerine, “Siz hiç merak etmeyin Arife günü borçları ve mal varlığını açıklayacağız. Siz kendi partinizin belediye başkanlarının bıraktıkları borçlarına bakın. Kendinize bakın. Memleketi batırdınız. Yiyecek ekmeğe muhtaç ettiniz. Biz borcu 900 Milyon dolar olarak aldık. 200 Milyon doların altına düşürdük. Mal beyanımı asacağım. İki tane eksik vardı onları düzelirdim, asılacak zaten. Harita gibi asacağız göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Gergin anlar

Gergin anların yaşandığı mecliste sözlerine devam eden Karalar, “Bu ülkede bir merkezi idare var. Bu merkezi idarenin ülkeyi nereye getirdiğini artık bütün dünya görüyor. İnsanlar burnundan soluyor. Emekli geçinemiyor ve işçi geçinemiyor. Belediyenin giderleri yüzde yüzün üzerinde artmışken gelirleri geçen senin altında yer alıyor. Siz işçiye zam yapıyorsunuz. Asgari ücrete zam geliyor. Memura devlet zam veriyor. Şuanda sadece belediye bütçesinin brüt işçilik gideri 500 milyonun üstünde. Geçen ay 186 Milyon para geldi İller Bankasından. Yaklaşık 3 milyon daha az para geliyor. Bu belediye her ay 300 milyon para yaratamaz. Ülkedeki ekonomik kötülük bize de yansıyor.  Kent Meydanı yaptık. Bir sürü ticari merkez var. Ne yapacağız bunu. Metro yapacağız, tranvay yapacağız, otogar yapacağız. 8 alt geçit yapacağız. Ne yapacağız eve mi götüreceğiz bu paraları. Bunun için satacağız tabi dursun da çürüsün mü bu taşınmazlar.    Eleştiriler bizleri doğru yönlendiren eleştiriler olsun” diye konuştu..FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI