26 Şubat 2020 Çarşamba

adana gün

Yetki devri tartışması

-yetki-devri-tartismasi


11 Şubat 2020 Salı 10:20

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yetki devri tartışması yaşandı.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı ilk oturumunda yer alan gündem maddelerini görüşmek üzere toplandı. Meclise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlık yaptı.

Açılış yoklamasının alınmasının ardından ek gündem maddelerinin başkanlığa sunulmasıyla oturum devam etti. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ocak ayı üçüncü birleşiminde Cumhur İttifakı tarafından 2017 ve 2018 yıllarında encümene verilen gayrimenkul satış yetkisini iptal edilmesi konusu oy çokluğuyla kabul edilmişti. Bu konu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’nın komisyonda görüşülmesi kararı ile tekrar komisyona sevk edilmişti. Komisyonda görüşülen madde tekrar gündeme alındı. Şubat ayı gündem maddelerinin arasında 60’lı sıralarda yer alan maddenin komisyon raporunun ilk gündem maddesi olarak görüşülmesi için AK Parti Grubu adına Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı dilekçe verdi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’da son dönemde yaşanan doğal afetlerle ilgili görüşlerini paylaştı.  Ülke genelinde yaşanan olaylara da değinen Başkan Karalar, İdlip’de hayatı kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet diledi. Son olarak 5 şehit haberinin gelmesi üzerine Karalar, şehitler için mecliste Fatih’a okuttu.Ozan Gülaçtı’nın verdiği maddeyle ilgili söz alanlar oldu. İlk söz alan CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, 64. maddenin gündem dışı bir teklifle birinci madde olarak görüşülmesine ait görüşlerini dile getirdi. Maddenin içeriğinin daha önceki meclis döneminde belediye mülkiyetindeki taşınmazların, satış yetkisini encümene veren bir gündem maddesi olduğunu dile getiren Seyhan, “Gündem dışı verilen teklifle bu yetkiyi veren meclis kararının iptali istenmişti. O günde o karar oy çokluğuyla iptal edilmesi yönünde sonuçlanmıştı. Şimdi anlaşılan o ki yine herhangi bir değerlendirme ve taştırma olmaksızın gündemin birinci maddesine dahil edilerek, yeniden o kararın iptali konusunda ısrar var. Böylesi bir karar yetirince tartışmadan değerlendirilmeden meclisin oylamasına sunulmamalıdır.” dedi.

Daha sonra Ak Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan söz aldı. Ülke ve dünyanın olağan üstü  olaylar yaşadığına dikkat çeken Gündoğan,  ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Gündemin 64. maddesinin önemli bir madde olduğunu anımsatan Gündoğan, “Biz bunu daha önce performans görüşmelerini takip eden arkadaşlarımız çok iyi bileceklerdir ki, belediyemize ait envanter bilgisi eksik dedik. Envanter bilgilerini sağlayalım, daha sonra belediyemize kaynak oluşturmamız gerektiği noktasında,  5393 Sayılı Kanunun yer verdiği taşınmaz mal alımına, satımına, takasına, tahsisine, tahsis şartlarının değiştirilmesine veya tahsisli bir taşınmazın kamu hizmetine ihtiyaç duyulmaması halinde, tahsisin kaldırılmasına, 3 yıldan fazla kiralanmasına ve süresinin 25 yılı geçmemek kaydıyla, bunların üzerinde sınırlı ayni haklar tesisine karar verir” der. Karar vermek bu meclisin yetkisinde olduğu için biz isterseniz dedik. Belediyenin taşınmaz mal envanterini çıkartalım. Bütçe açığının oluştuğu 7 Yüz küsür Milyonda 351-355 Milyon’a yakın arsa satışının yapılmasının beklentisi içerisinde bu bütçe yapıldığını söyledim.  O nedenle biz dedik ki, gelin bunu bir karşıtlık oluşturmak yerine, yine meclisimizin iradesine bırakalım. Biz Sayın Başkanın ve idarenin oluşturacağı envantere tabiî ki karşı çıkamayız. Önce belediyemizin taşınmaz mal envanterini çıkartalım belediye bu bilgiye sahip olsun. Daha sonra yapılacak satışa meclis karar versin diyoruz.” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine söz alan Karalar, “Biz buna bir şey demiyoruz. Bunun için ek gündem maddesi vermeye gerek yok. Bırakın 3 gün sonra gündeme gelsin.” ifadelerini kullandı. 

Bu tartışma henüz bitmeden söz alan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, başka bir tartışmanın fitilini attı. Çay, ilçelerinde yaşanan sel felaketi esnasında koordinasyon merkezi ile sorunlar yaşandığını belirtti. Selin olduğu gün metre kareye 169 kilo gram yağış alındığını öğrendiklerini dile getiren Çay, yılardır ilçelerinin böyle bir sel felaketi yaşamadıklarını anlattı. Belemedikte çevre felaketinin yaşandığını savunan Çay, yolların ciddi anlamda zarar gördüğünü, ana yolların kapandığını dile getirdi. Kendisini en çok üzen konuyu dile getiren Çay, “Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerle ilgili ciddi bir koordinasyon eksiği var. Koordinasyon müdürü ile bütün kontaklar kopmuş durumda. Bir grayder operatörüne bile söz geçiremiyoruz.  Biz feryat ediyoruz ancak bir iş makinesi bile getirtemiyoruz. CHP’nin tüm yetkilileri ile yol müdürü poz veriyor ilçede. Bana bir geçmiş olsuna bile gelmiyor. Kimse Mustafa Çay ile Zeydan Karalar’ın arasını açamaz. Bırakın artık siyaseti bir afet var, ortada bir felaket var. Sarıçam Belediyesi, Ulukışla Belediyesi yardım gönderiyor. Ama bizde bir şey olmuyor. Bu koordinasyon konusuna bir el atmalısınız ve bu ilçeleri bir koordinasyon müdürü atamalısınız.” dememesi üzerine.

Zeydan Karalar, “Koordinasyon müdürü benim. Beni ara. Çok konuşacağına beni ara.” şeklinde yanıt verdi.

Mustafa Çay ise, “Ben bu sözü kabul etmem. Ben boş konuşmuyorum. Elimde belge ile konuşuyorum. Üslubunuz doğru değil. Sizi saygıya davet ediyorum. Ben çok konuşmuyorum. Pozantı’nın hakkı için konuşuyorum.” dedi.

Karalar, “Sen siyaset yapıyorsun. Pozantı İlçe Başkanının ne yaptığı beni ilgilendirmez. Ben sana geldim istediğin zaman beni arayabilirsin dedim. Daire Başkanı Karayollarından gelmiş yanlış yapabilir dedim.” ifadelerini kullandı.

Tartışmalar bir süre daha devam etti. Taraflar birbirlerine fotoğraflar göstererek, cevaplar verdi. Serdar Seyhan’da konuyla ilgili söz aldı.  

Tartışmaların ardından yetki devri konusunun gündemin birinci maddesi olarak görüşülmesi konusunu oylamaya sunuldu. Cumhur İttifakı’nın oylarıyla madde gündemin 1. maddesi olarak görüşülmesine karar verildi. İkinci ek gündem maddesi ise, “yerel gazetelere katkı olarak her ay bir gazetenin düzenleyeceği kent sorunlarının masaya yatırılıp çözüm yollarının bulunması amacıyla düzenlenecek olan sempozyum, çalıştay gibi önemli projelere belediyemizin sponsor olmasını meclis gündemine alınması” konusu oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis oturumun ardından son 3 gündür kamuoyunda çıkan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın personellerine cami çıkışında Cumhuriyet gazetesini dağıttırması konusuyla ilgili meclis üyesi ve AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kamunun kaynağının neden 1 gazeteye aktarıldığını soran ve suç duyurusunda bulunacağını kaydeden Gülaçtı, “Bunu fotoğraflarda gördük. Fotoğraflarda Adana Büyükşehir Belediyesi logolu kıyafet giymiş şahıslar var. Adana Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının giydiği formayı şahıs eğer çalışmıyorsa neden giyiyor. Bu kişi çıkmış cami çıkışında Cumhuriyet gazetesi dağıtıyor. Çok büyük rakam olduğu söyleniyor. 1 kamyon deniyor. Bunda ki amaç nedir. Adana Büyükşehir Belediye kaynaklarıyla mı dağıtılmıştır. Adana Büyükşehir Belediyesinden ne kadar para çıkmıştır. Kamunun kaynağı neden bir gazete lehine kullanılmıştır. Bunların araştırılması lazım. Sayın il başkanımız gerekli açıklamayı yapmıştır. Bende grup başkan vekili olarak suç duyurusunda bulunacağım. Bu konunun araştırılmasıyla ilgili. Bu gerçekten kamunun kaynağını yanlış yolda özel konuda kullanmaktır. Bir suçtur. Bununla ilgili gerekli suç duyurusunda bulunup müfettiş isteyeceğiz” diye konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise gazete dağıtan personelin memurlardan oluşmadığını kaydederek, “Bir kere zabıta dağıtmıyor. Bizim derman ekibimiz var. Vatandaş ile diyalog kuran ve belediyemizle ilgili çıkan haberleri vatandaşa ulaştıran personelimiz var. Memurlardan oluşmuyor. KHK’lı yada taşeron firmalardan oluşuyor. Onlar Kışla Mahallesi’nin önünden geçerken bir caminin önünden geçiyor ve camideki vatandaşlar ilgi duyup gazete istiyorlar. Caminin içinde falan değil. Caminin içinde siyaset yapmak bizim işimiz değil. Kimin işi olduğunu tüm Türkiye biliyor. Kaldı ki propaganda yapmak falan değil oradaki amaç. Ben Adana Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Adana Büyükşehir Belediyesiyle ilgili haberleri vatandaşlara ulaştırmakta benim görevim. Benim siyasetle falan işim yok. Hizmetle işim var.” ifadelerini kullandı.

 CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan da, gazete dağıtan şahısların zabıta olmadığını söyledi.

 

                                    ADANA (İLKHABER)-     

Haberin etiketleri:

Yetki devri tartışması


Haber okunma sayısı: 48

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER