25 Şubat 2020 Salı

adana gün

Turistler Adana'yı tercih ediyor

turistler-adanayi-tercih-ediyor


25 Ocak 2019 Cuma 09:37

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 
Adana’nın tarihi yerleri yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmeye devam ediyor.

Adana’nın tarih kokan yerlerinden olan Ulu Cami Mahallesi ve çevresinde ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken Tarihi Kazancılar Çarşısı, Ulucami, Yağ Cami, Tarihi Büyüksaat Kulesi, Ramazanoğlu Konağı Tuzhanı ve Tarihi Taşköprü gibi yerler oluyor.

ALIŞ VERİŞLER YAPIYORLAR

Tarihi Kazancılar Çarşısına gelen yerli ve yabancı turistler ilk olarak birbirinden ilginç bakır ve gümüş ve Adana’ya has giyim üzerine bulunan hediyelik eşyaların bulunduğu dükkanları geziyor. Alış veriş yapmak isteyenler Adana’dan bir ürünü hatıra olarak satın alıyor. Ardından ise, meşhur Adana Kebabı ve şalgamını içmek üzere aynı alanda bulunan tarihi kebapçılara giderek karnını doyuruyor.DOLAŞIYORLAR

Yerli turistler arkadaşları veya yakınları ile birlikte dolaşıyor. Yabancı turistler ise rehberler eşliğinde gezilerini sürdürüyor. Yabancı turistlerin özellikle bakır ürünlere ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Kazancılar çarşısını dolaşan turistler, yol üzerinde bulunan Adana’ya özgü yöresel kıyafetler yaparak satan dükkanlara girerek  şalvar, kasket, yelek ve benzeri ürünleri inceliyor.

HAYRAN KALIYOR

Tarihi Büyüksaat Kulesini görenler ise, büyük bir hayranlıkla kuleyi incelemeye alıyor. Yakınları veya rehberlerinden kule hakkında bilgiler alan turistler, hatıra fotoğrafları çektirmeyi de ihmal etmiyor. Bir sonraki durak ise, Tarihi Tuz Hanı ve Ramazanoğlu Konağı oluyor. Buraları ziyaret eden vatandaşlar, dünyanın en eski evlerinden olma özelliği taşıyan Tarihi konağı büyük bir merakla dolaşıp inceliyor.

ZİYAPA İÇİN DUA EDİYORLAR

Hemen Tarihi Ramazanoğlu Konağı’ndan çıkanlar ise, ismi verilen Ziya Paşa Parkı içerisinde bulunan Adana Valisi Ziya Paşa’nın kabrini ziyaret etme imkanı buluyor. Yerli turistler kabrin başında dua ederek merhum Ziya Paşa’yı sevgiyle yad ediyor. Yabancı turistlerde Ziya Paşa hakkında bilgiler alarak kabrinin fotoğraflarını çekiyor.

BİLGİLER VERİLİYOR

Tarihi Ulu Cami yerleşkesine gelen yerli turistler cami hakkında bilgiler aldıktan sonra namazlarını kılıyor. Cami içerisini ve bağlı alanları dolaşan turistler caminin tarih kokan mimarisinin büyüsüyle camiden ayrılıyor. Yabancı turistlere de rehberleri cami hakkında bilgiler veriliyor.

AHŞAP ÜRÜNLER

Sandalyeciler Çarşısı olarak bilinen ahşap ürünlerinin satıldığı alana gidenlerde oluyor. Çeşit çeşit masa ve sandalye çeşitler bulunan alana gelenler tüm ürünleri yakınan inceliyor. Beğendikleri ürünleri de satın alanlar oluyor. Eskiden bu alanda sadece sandalye ve masa yapılırken, şimdi ise çok fazla çeşit ürün yapılarak müşterilerin beğenilerine sunuluyor.

BÜYÜLEYEN GÜZELLİK

Tarihi Taş Köprü’de Turistlerin merakla gezdikleri yerler arasında yerini alıyor. Seyhan Nehri’nin eşsiz güzelliği ile bütünleşen Tarihi Köprü, adeta yıllara meydan okuyor. Eşsiz güzelliği olan Tarihi Taş Köprü ve Seyhan Nehri’ni bütünleştirici fotoğraflar çektiren yerli ve yabancı turistler, canlı yayınlarla bu muhteşem görüntüyü, ülkelerinde ve şehirlerinde yaşayan yakınları ve akrabalarıyla paylaşıyor. 

İlkhaber gazetesiHaber okunma sayısı: 515

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-turkiyenin-yarisindan-fazlasi-mutluymus

TÜRKİYE’NİN YARISINDAN FAZLASI MUTLUYMUŞ

19 Şubat 2020 Çarşamba 15:53
cukurovada-cukurovali-olmak

ÇUKUROVA’DA ÇUKUROVALI OLMAK

19 Şubat 2020 Çarşamba 15:35
okullar-renkleniyor

Okullar renkleniyor

19 Şubat 2020 Çarşamba 15:27
siddet-ortami-kader-degildir

Şiddet ortamı kader değildir

18 Şubat 2020 Salı 14:55

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA